Mamy szanse pomóc chorym na bialaczke

Informacje dotyczące organizacji X Ogólnopolskiego Zlotu Volvo Forum
Zablokowany
Awatar użytkownika
paposki
VOLV
VOLV
Posty: 505
Rejestracja: 2011-05-07, 00:48
VOLVO: exV40/exS80/480ES/s80T6
Silnik: exB4184S2/exD5/B18FP/B6284T
KW/KM/NM: 122/163/102/272
Rok: 91
Był na spocie: 1
Średnie spalanie: ile wleje,to spali
Przebieg: 37850
Lokalizacja: UK/SUFFOLK
Status: Offline

Re: Mamy szanse pomóc chorym na bialaczke

Post autor: paposki » 2011-09-07, 12:43

Witam serdecznie. :D
Na X OZVF organizuje dla wszystkich doroslych uczestnikow rejestracje w banku potencjalnych dawcow szpiku.
Dzieki fundacji DKMS,ktora dostarczy niezbedne pakiety(próbki)kazdy ma szanse zrobic cos wyjatkowego w zyciu-pomóc chorym na bialaczke.

"Krótkie"info od fundacji....


Drodzy Fani Volvo,



podczas bieszczadzkiego zlotu, który odbędzie się we wrześniu wszyscy chętni będą mogli dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku. Każdy będzie mógł pobrać pakiet do rejestracji. Wypełnić krótki formularz, który zawiera podstawowe dane osobowe oraz pobrać wymaz ze śliny. Tylko tyle wystarczy, żebyśmy mogli taką osobę przebadać pod względem antygenów HLA i włączyć ją do bazy. Taka osoba być może będzie mogla uratować komuś życie, a potrzeby są ogromne. W Polsce co godzinę ktoś słyszy diagnozę białaczka (ok.10000 osób rocznie). Dla wielu osób jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego czyli od osoby takiej jak Ja i Ty.



Z czym kojarzy się pobranie szpiku? Pierwsze skojarzenie to zazwyczaj jest wielka igła w kręgosłup i paraliż. Pragnę podkreślić, że NIE JEST to prawda.



Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych.

Najczęściej stosowane jest w ok. 80% pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Polega to na tym, że 4 dni przed zabiegiem przyjmuje się tzw. czynnik wzrostu, który sprawia, że komórki macierzyste, które znajdują się w szpiku kostnym nad produkowują się i wydostają do naszej krwi obwodowej. Krążą po naszym organizmie przez cztery dni. Piątego dnia jedziemy do kliniki gdzie jesteśmy sadzani na wygodnym fotelu, który przypomina nieco fotel dentystyczny i zakładane są nam dwie igiełki w żyły (zgięcia łokciowe). W jedną rękę jedna igła w drugą rękę druga igła. Z jednej ręki krew wypływa i płynie do specjalnej maszyny (separatora komórek macierzystych), która wytrąca te nad produkowane komórki i zostają one w woreczku i mają barwę jasno pomarańczową. Z maszyny zaś krew już oczyszczona spływa nam do żyły w drugiej ręce. Cały zabieg trwa około 3-4 godzin. Po czym osoba może czuć się lekko osłabiona np. tak jak po oddaniu krwi, ale wystarczą 2 godziny snu i normalnie funkcjonuje. Niektórzy krwiodawcy, kiedy opowiadam im o tej metodzie twierdzą, że jest to podobny zabieg do oddawania osocza.



Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Jest to metoda rzadziej stosowana, gdyż w około 20%. Z tą metodą związane jest większość stereotypów, gdyż niektórzy sądzą, że jest to wielka igła w kręgosłup i że grozi paraliżem co nie jest prawdą i z tym staramy się z całych sił walczyć. Pobranie szpiku odbywa się pod narkozą i trwa około godziny. Pobranie odbywa się poprzez nakłucie do kości i z stamtąd pobiera się 5% szpiku, który regeneruje się w przeciągu dwóch tygodni. Po zabiegu osoba ma takie uczucie w miejscu, gdzie było nakłucie jakby uderzyła się w kant stołu. Nie boli nas kość, ponieważ ona nie ma receptorów bólowych tylko ta naruszona tkanka, którą nakłuto. Z czego ból szybko znika a pozostaje świadomość, że być może podarowaliśmy komuś szanse na życie. Warto dodać, że osoby chore czasami kilkunastokrotnie mają pobierany szpik do badania w czasie trwania choroby.





Dlaczego powinniśmy rejestrować się jako potencjalni dawcy?



W Polsce na dzień dzisiejszy zarejestrowanych jest ok. 220 000 potencjalnych dawców. W naszej bazie jest ich 150 000. Dla porównania w Niemczech w kraju o dwukrotnie większej populacji jest zarejestrowanych 4 000 000 potencjalnych dawców. Nasz kraj ma potencjał na co najmniej milion! To pokazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Liczy się dla nas każdy nowy zarejestrowany dawca. Być może to Ty podarujesz komuś najcenniejszy dar jakim jest życie.



Pozdrawiam ciepło i wierzę, iż podczas zlotu grono potencjalnych dawców zdecydowanie się powiększy i tym samym więcej osób będzie moglo otrzymać szansę na życie.





Renata Rafa
Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
Organizacja Pożytku Publicznego
ul. Altowa 18
02-386 Warszawa
Tel. +48 22 572 30 11
email: renata.rafa@dkms.pl

Biuro Fundacji:
Tel. +48 22 331 01 47
Fax +48 22 331 01 49
Mail: kontakt@dkms.pl

Twój 1% podatku może uratować komuś życie! Przekazując go na rzecz Fundacji DKMS Polska pomagasz walczyć z białaczką. Dzięki wpłatom z 1% podatku będziemy mogli zrekrutować i przebadać jeszcze więcej potencjalnych dawców szpiku, a tym samym uratować jeszcze więcej osób chorych na białaczkę, dla których ratunkiem jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego.

KRS: 0000318602
Nr konta: PEKAO SA 78 124059 181111 001022 253391

Zablokowany

Wróć do „Archiwum - X Ogólnopolski Zlot”